5 kwietnia 2022 beata

ATRYBUTY MANAGERA

 

W życiu zawodowym zdarza się, że na zewnątrz pokazujemy pewnego rodzaju formalny garnitur – marynarka z krawatem lub bez, żakiet kojarzą się z funkcją managera.

Zakładasz taki uniform i … już jesteś managerem!

UNIFORMY

No ale przecież pełnimy też różne inne role: rodzica, małżonka, syna czy córki, działamy w różnych organizacjach, stowarzyszeniach, uprawiamy sporty, czy też realizujemy inne nasze pasje, mamy również rozmaite obowiązki czy zobowiązania. Czy do nich wszystkich potrzebujemy różnych atrybutów, aby dobrze wejść w te wszystkie funkcje, które pełnimy? Myślę, że warto przyjrzeć się tej kwestii u siebie. Można z takiej analizy wyciągnąć kilka interesujących informacji o samym sobie.

 

ZBROJA

A tymczasem wracając do roli managera. Czasami jest tak, że zakładamy taki atrybut managera, jak pancerz, który ma nas przed czymś ochronić lub coś nam ułatwić. Może nam to pomagać w mentalnym przestawieniu się. Taka swoista maska, która na zewnątrz pokazuje nas takimi, jakimi chcemy, żeby inni nas widzieli. Takimi, którymi wydaje nam się, że w tej roli powinniśmy być. A przecież pod tym pancerzem kryje się człowiek.

 

DOSKONAŁOŚĆ NIEDOSKONAŁOŚCI

Pod spodem jesteś przede wszystkim człowiekiem. Ze swoimi umiejętnościami, wiedzą, ale także ze swoimi rozterkami, niepewnością, obawami, czy też wreszcie wyobrażeniami. Masz prawo – również w roli managera – być niedoskonały, czy też czegoś nie wiedzieć. Choć, być może, nie dajesz sobie takiego prawa, bo przecież manager musi być profesjonalistą w każdym calu.

Potrafisz być skutecznym managerem w T-shircie i trampkach?

 

PO PROSTU CZŁOWIEK

Choć dzisiejszy świat, nawet teraz w dobie znacznie zwiększonego funkcjonowania w online, lubi sądzić innych po pozorach, to jednak nie szata zdobi człowieka, ale to, co ma w głowie oraz w sercu.

Jak być skutecznym managerem bez atrybutu, jak dobrze zarządzać ludźmi i sprawdzać się w roli managera?

Warto uwolnić człowieka w managerze. Nie grać roli, nie starać pokazać za wszelką cenę perfekcjonizmu. Nie udowadniać na siłę swojego profesjonalizmu.

Zrób coś dla siebie. Zainwestuj w siebie. Po prostu.

Zobacz, jaki jesteś jako człowiek. Co jest dla Ciebie ważne? Co się dla Ciebie naprawdę liczy? Na jakich swoich talentach możesz się opierać?

Gdy dobrze siebie znasz, z wewnątrz Ciebie pojawia się spójność, wiara we własne możliwości, własną jakość i osąd. Znajomość samego siebie buduje pewność siebie rozumianą jako zaufanie do swoich możliwości.

Wtedy ani trampki, ani krawat nie będą miały znaczenia.

, , , , , , , , , ,