15 lutego 2022 beata

WARTO MIEĆ PLAN B

 

Gdy nadchodzi kryzys, czego możesz być pewny? Na jakie zdarzenia powinieneś się przygotować?

To są pytania, które warto sobie zadać, po to, aby nic (lub prawie nic) Cię nie zaskoczyło.

Dzisiejszy świat na każdym kroku pokazuje nam, że nagle wszystko może się zmienić. Sposób funkcjonowania, do jakiego przywykłeś, styl życia, pracy, priorytety, świat jaki Cię otacza. Plany, jakie miałeś muszą zostać odłożone na potem lub całkiem zmienione.

ZNALEŹĆ WYJŚCIE

Świat nam pokazuje, że myślenie o tym, że to co jest teraz, będzie zawsze, to utopia. Coraz częściej odczuwamy na własnej skórze, że tak nie jest. Okazuje się, że z pracą może być różnie, że biznes praktycznie z dnia na dzień może przestać istnieć, że z pieniędzmi może być krucho. Znalezienie wyjścia może wymagać od Ciebie ogromnego wysiłku.

Z tego powodu zawsze warto mieć plan B. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na zmiany, również takie, które nie są zależne od Ciebie.

 

CZYM JEST PLAN B?

Strategią na wypadek, kiedy coś nie wyjdzie, kiedy coś pójdzie nie tak.

Pozwoli Ci być przygotowanym na różne scenariusze. Gdy opracowujesz je zanim nastąpi kryzys, unikasz działania pod silną presją i w stresie. Dzięki temu łatwiej sięgniesz po swoją kreatywność, a także racjonalne podejście.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ PLAN B?

  • Zacznij od przemyślenia tego, co się stanie, gdy np. stracisz pracę, załamie się biznes Twojej firmy, nie będziesz miał wystarczających środków finansowych. Jakie będą tego konsekwencje dla Ciebie, Twojego otoczenia, Twoich bliskich?
  • Pomyśl, co możesz robić, jeśli tak się stanie. Jakie masz na dziś możliwości?
  • Pomyśl, czego na dzisiaj brakuje, aby mieć gotowe rozwiązania na sytuację kryzysową. Co i w jaki sposób możesz sobie przygotować?
  • Przygotuj rozwiązania, które będziesz mógł zastosować szybko oraz takie, które pomogą Ci w dłuższej perspektywie czasowej.
  • Spisz swój plan B. Upewnij się, że masz w nim minimum tego, co jest Ci niezbędne do funkcjonowania.
  • Przeglądaj go regularnie i zadbaj, aby był aktualny i dostosowany do zmian, które będą zachodzić w Tobie i w Twoim otoczeniu.

 

PO CO CI PLAN B?

Abyś był przygotowany na ewentualne zmiany.

Abyś miał poczucie swojej skuteczności.

Abyś mógł spokojnie przejść przez nagłe zmiany.

Abyś szybko mógł wziąć się do działania, nie tracąc czasu na obmyślanie, co możesz zrobić.

Abyś mógł uniknąć chaosu.

, , , , , , , , ,