5 grudnia 2023 beata

SIŁA DOCENIANIA

Zarządzanie to sztuka.

W zarządzaniu ludźmi jest dużo więcej aspektów, które musisz umieć połączyć, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Jednym z nich jest motywowanie pracowników. Tylko co tak naprawdę ich motywuje?

Na początek zastanów się, jaką reakcję w Tobie wywołuje to, gdy Ty jesteś doceniony za swoją pracę, za wyniki, za podejście, postawę. Jak myślisz, jak to wygląda u innych, u Twoich pracowników?

CO MÓWIĄ BADANIA?

Różne badania pokazują różne kwestie wymieniane przez pracowników, a także przez managerów. Jedna z potrzeb, która się w nich powtarza i często stawiana jest przez pracowników na pierwszym lub wśród kilku pierwszych miejsc, to docenianie.

 

DLACZEGO DOCENIANIE?

Pracownicy potrzebują wiedzieć, że ich praca znajduje uznanie w oczach szefa. Docenianie często odbierane jest jako nagroda za coś, co się robi dobrze. Daje poczucie, że wykonało się coś, co ma znaczenie.

Uznanie to coś, co z jednej strony motywuje pracowników, ponieważ zaspokaja ich potrzebę. Z drugiej strony, jest to coś, co jest na wyciągnięcie ręki, nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a także nic nie kosztuje.

 

DLACZEGO NIE DOCENIAMY?

Managerowie często sądzą: Skoro ja potrafię być zaangażowany w to, co robię, to moi pracownicy też powinni. Skoro mój szef nie zauważa tego, co robię, to i ja nie muszę. Pracownik dostaje za pracę wynagrodzenie, to powinien w zamian za to być zmotywowany. Wyrażenie wobec pracownika uznania jest krępujące. Itd.

Naucz się wyrażać swoim pracownikom uznanie. Za faktyczne efekty ich pracy. Szczerze. Podziękuj. Powiedz, że dobrze wykonali swoją pracę. I obserwuj efekty. Zobaczysz, że będziesz pozytywnie zaskoczony.

, , , , , , ,