6 września 2022 beata

AUTOMOTYWACJA MANAGERA – SKĄD WZIĄĆ SIŁĘ DO DZIAŁANIA?

 

Można znaleźć sporo treści dotyczących motywowania. Najczęściej w kontekście motywowania pracowników. Czyli odnoszących się do tego, jak manager może motywować swój zespół.

A kto zmotywuje Ciebie?

SZEF

Super, jeśli masz szefa, który wie, że zbudowanie zaangażowania w jego pracownikach – czyli między innymi u Ciebie – jest kluczem do sukcesu.

Gorzej, jeśli Twój szef Ciebie nie motywuje albo jest niezbyt aktywny w tej sferze. Mało tego, spostrzegasz u siebie to, że czasem Ci się nie chce, czasem odkładasz coś na później, czasem nie masz aż takiej energii, czasem wolałbyś zająć się czymś przyjemniejszym lub mniej wymagającym. I wiesz, że możesz w ten sposób jakiś czas funkcjonować, ale czujesz, że czegoś Ci brakuje.

 

MOTOR… DO DZIAŁANIA

W takiej sytuacji masz wyjście – sam odkryj w sobie siłę, która będzie Twoim motorem do działania.

Tylko jak to zrobić?

Zastosuj kilka sprawdzonych sposobów:

  • Przyjrzyj się swoim potrzebom, a szczególnie tym, które pozostają nie w pełni zaspokojone. I określ cel, który będzie związany z zaspokojeniem tych potrzeb.
  • Zamień swoje „chcenia” w nawyki. W tym przyda Ci się metoda drobnych kroków (filozofia Kaizen)
  • Zaakceptuj fakt, że nie będziesz mieć cały czas motywacji na wysokim poziomie. To naturalne, że będzie spadać i wzrastać. Ważne, żebyś się nie zniechęcał.
  • Wyznaczaj sobie nagrody. Lepsze efekty osiągniesz, gdy będą to nagrody za mniejsze kroki, niż za jeden duży.
  • Przyjrzyj się swoim silnym stronom. I doceń się za to, że jesteś w nich mocny. To one budują Twoją wartość.
  • Wizualizuj pozytywne aspekty i efekty swoich przedsięwzięć. Myśl o tym, co Ci pomaga działać sprawnie i osiągać rezultaty.
  • W chwilach spadku motywacji zrób analizę: co zyskasz, gdy będziesz pracować nad swoją motywacją oraz co stracisz, jeśli tego robić nie będziesz.
  • Rozejrzyj się dobrze i znajdź w swoim otoczeniu to, co jest spójne z Twoimi wartościami, ideami, stylem działania. Na inne rzeczy, zwłaszcza te, z którymi Ci „nie po drodze”, nie zwracaj uwagi. Szkoda Twojej energii.
  • Znajdź sprzymierzeńców. Ludzi, którzy potrafili zrealizować swoje marzenia i pragnienia. Weź z nich przykład. A najlepiej otaczaj się takimi ludźmi.
, , , , , , ,