31 maja 2022 beata

ROZWÓJ ZESPOŁU

 

Jedną z podstawowych kompetencji managera jest rozwój pracowników. Jest to coś z jednej strony stosunkowo oczywistego, jednak z drugiej strony generującego problem w realizacji.

No bo co to znaczy rozwijać pracowników?

POTRZEBA

Tymczasem ludzie oczekują, że w pracy będą mieli możliwość zwiększania swoich kompetencji i umiejętności. Jest to jedna z kluczowych potrzeb pracowników. Wymieniana jest w różnych badaniach na topowych miejscach na przestrzeni lat. Jako manager nie możesz więc jej bagatelizować, jeśli chcesz mieć dobrze pracujący zespół.

No dobrze, rozwijać. Tylko, jak to zrobić, skoro nie ma budżetu na szkolenia?

 

JAK?

Są różne sposoby zwiększania umiejętności. Jednym z bardziej skutecznych narzędzi rozwoju kompetencji w miejscu pracy jest systematyczna praca managera z jego pracownikami.

Tak właśnie. I tak, to oznacza, że musisz na to przeznaczyć czas.

 

TIPY

Skuteczne metody takiej pracy to:

Doskonalenie kompetencji poprzez działanie – zlecaj pracownikowi konkretne zadania, dzięki którym nauczy się nowych umiejętności oraz zwiększy dotychczasowe. Praktyka czyni mistrza, więc zadbaj o to, aby pracownik miał jej odpowiednio dużo.

Stawianie wyzwań – dostosuj odpowiednio zadania do faktycznych umiejętności pracownika. Jeśli będą dla niego zbyt łatwe, dopadnie go nuda, rutyna, wreszcie straci motywację. Gdy dasz mu zbyt wymagające zadania, nie będzie sobie potrafił z nimi poradzić, zniechęci się, a Ty nie będziesz miał wykonanej pracy.

Udzielanie wsparcia – Twoje wsparcie powinno być dobrze dopasowane do aktualnego etapu rozwoju pracownika. Przekazywanie szczegółowych instrukcji działania doświadczonemu w danym obszarze pracownikowi spowoduje, że w końcu odejdzie, bo nie będzie czerpał z pracy satysfakcji.

Praca indywidualna – poświęć czas każdemu pracownikowi indywidualnie. Rozmowa, omawianie kwestii biznesowych, wspólne ustalanie istotnych kwestii buduje dobre relacje, zaufanie, motywację.

Pomoc w zastosowaniu nowej wiedzy i umiejętności – gdy Twój pracownik nauczy się czegoś nowego, potrzebuje potwierdzenia, że jego działania są prawidłowe. Dzięki Twojej pomocy nabierze pewności siebie i wzmocni nowe umiejętności.

, , , , , , ,