20 maja 2020 beata

KOMPETENCJE W NOWYCH CZASACH

 

Słyszysz z różnych stron, że nic nie będzie już takie samo? Wiele źródeł przewiduje dokonanie się różnego rodzaju przeobrażeń świata, w którym żyjemy. A w jaki sposób dotknie to obszaru oczekiwań, którym mają sprostać managerowie przyszłości?

Dodam: niedalekiej przyszłości. Bo właśnie teraz wokół nas dzieje się zmiana, której jesteśmy naocznymi świadkami i uczestnikami. Czy tego chcemy, czy nie.

Era pewnych postaw w zarządzaniu zaczyna się kończyć.

Strategie – nie będą się tak liczyły, jak wizje i to wizje zmienne, umiejętność przewidywania trendów, wydarzeń i przełączania się na nowe kierunki.

Czas czekających na skutki i reagujących, gdy się objawią, skończy się bezpowrotnie.

Globalna pandemia i związany z nią kryzys uczą firmy w sposób doświadczalny w praktyce, że konieczna jest elastyczność działania i szybkość reagowania.

Kluczem do przetrwania stanie się:

  • znacznie szybszy rozwój zdalnych technologii, również w nowych niż do tej pory dziedzinach,
  • więcej i lepsze innowacje,
  • poprawa płynności finansowej.

Firmy będą potrzebowały:

  • proaktywności działania,
  • umiejętności przewidywania potrzeb,
  • szybkiego tempa zmian (znane nam powiedzenie, że jedyną pewną stałą jest ciągła zmiana zmieni się w podejście, że zmiana jest potrzebna do życia, jak powietrze),
  • jasny i przejrzysty plan działania (a w zasadzie plany związane z kolejnymi zmianami),
  • przy równoczesnym zdobywaniu i utrzymaniu zaufania wśród pracowników.

 

Jakich managerów będą potrzebowały firmy?

Potrafiących przewidzieć zmiany, szybko przejść przez zmiany i przeprowadzać przez zmiany swoje zespoły. To nie to samo, co zarządzanie zmianą.

Potrafiących proaktywnie działać zamiast reagować.

Potrafiących zapewnić pracownikom poczucie stabilności w ciągle i szybko zmieniającej się rzeczywistości i tym samym budować zaufanie. Zaufanie zespołów jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania firm.

Potrafiących komunikować się dwukierunkowo. Komunikacja skupiona na celach i ich realizacji zostanie zastąpiona dialogiem – nastawionym na poznanie potrzeb pracowników, nadanie kierunku działania, przeprowadzanie przez zmiany. Taka komunikacja będzie wspierać budowanie zaufania.

Potrafiących myśleć szeroką perspektywą, kreować pomysły i być innowatorami.

Odwaga w działaniu, umiejętność radzenia sobie z nieprzewidywalnością, a nawet upatrywanie w niej biznesowych szans, będzie nieocenioną kompetencją przyszłych liderów.

Czas się przygotować na nowe.

, , , , , , ,