13 maja 2020 beata

MANAGER W TRAMPKACH?!

 

W życiu zawodowym zdarza się, że na zewnątrz pokazujemy pewnego rodzaju formalny garnitur – marynarka z krawatem lub bez, żakiet kojarzą się z funkcją managera.

Zakładasz taki uniform i hop! I już jesteś managerem.

No ale przecież pełnimy też różne inne role: rodzica, małżonka, syna czy córki, działamy w różnych organizacjach, stowarzyszeniach, uprawiamy sporty, czy też realizujemy inne nasze pasje, mamy również rozmaite obowiązki czy zobowiązania. Czy do nich wszystkich potrzebujemy różnych atrybutów, aby dobrze wejść w te wszystkie funkcje, które pełnimy? Myślę, że warto przyjrzeć się tej kwestii u siebie. Można z takiej analizy wyciągnąć kilka interesujących informacji o samym sobie.

A tymczasem wracając do roli managera. Czasami jest tak, że zakładamy taki atrybut managera, jak pancerz, który ma nas przed czymś ochronić lub coś nam ułatwić. Może nam to pomagać w mentalnym przestawieniu się. Taka swoista maska, która na zewnątrz pokazuje nas takimi, jakimi chcemy, żeby inni nas widzieli. Takimi, którymi wydaje nam się, że w tej roli powinniśmy być. A przecież pod tym pancerzem kryje się człowiek.

Pod spodem jesteś przede wszystkim człowiekiem. Ze swoimi umiejętnościami, wiedzą, ale także ze swoimi rozterkami, niepewnością, obawami, czy też wreszcie wyobrażeniami. Masz prawo – również w roli managera – być niedoskonały, czy też czegoś nie wiedzieć. Choć, być może, nie dajesz sobie takiego prawa, bo przecież manager musi być profesjonalistą w każdym calu.

Potrafisz być skutecznym managerem w T-shircie i trampkach?

Choć dzisiejszy świat, nawet teraz w dobie znacznie zwiększonego funkcjonowania w online, lubi sądzić innych po pozorach, to jednak nie szata zdobi człowieka, ale to, co ma w głowie oraz w sercu.

Jak być skutecznym managerem bez atrybutu, jak dobrze zarządzać ludźmi i sprawdzać się w roli managera?

Warto uwolnić człowieka w managerze. Nie grać roli, nie starać pokazać za wszelką cenę perfekcjonizmu. Nie udowadniać na siłę swojego profesjonalizmu.

Zrób coś dla siebie. Zainwestuj w siebie. Po prostu.

Zobacz, jaki jesteś jako człowiek. Co jest dla Ciebie ważne? Co się dla Ciebie naprawdę liczy? Na jakich swoich talentach możesz się opierać?

Gdy dobrze siebie znasz, z wewnątrz Ciebie pojawia się spójność, wiara we własne możliwości, własną jakość i osąd. Znajomość samego siebie buduje pewność siebie rozumianą jako zaufanie do swoich możliwości.

Wtedy ani trampki, ani krawat nie będą miały znaczenia.

, , , , , , , ,