19 lutego 2020 beata

GDY TWOJA SAMOOCENA PIKUJE W DÓŁ [z cyklu: Kariera dla managera]

 

Czy zdarzyło Ci się myśleć o sobie, że coś jest z Tobą nie tak? Nie jesteś dość dobry? Do ideału jeszcze Ci sporo brakuje?

Albo poczułeś, jak Twoje skrzydła podcina brak docenienia Twoich zasług czy doświadczenia, o których jeszcze „chwilę” temu myślałeś, że naprawdę są niezłe?

Wielu z nas ma zna takie momenty. A w ostatnim czasie od kilku niezależnych od siebie osób przyszedł do mnie ten sam temat, różnie przez każdą nich nazwany, ale sprowadzający się do zaniżonej samooceny. Pewnie niektórzy z Was w dzisiejszej publikacji rozpoznają nasze rozmowy 😊.

Co się dzieje, gdy ocena samego siebie spada?

Najpierw jest tak, że uważasz, wręcz wiesz, że masz świetne cv, masz naprawdę solidne doświadczenie, wysoko rozwinięte kompetencje. Myślisz o sobie: profesjonalista. Spokojnie patrzysz w przyszłość.

A potem nagle przychodzi moment, który Cię zaskakuje. Tym, że coś przebiega zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażałeś.

Często wystarczy zderzenie z brakiem zainteresowania Twoimi umiejętnościami (np. w sytuacji szukania pracy) lub obojętnością w stosunku do efektów, jakie dostarczasz.

Zaczynasz się zastanawiać i… szukasz przyczyn w sobie. W rezultacie pojawia się u Ciebie tendencja do zaniżania oceny samego siebie. Zaczynasz myśleć, że nie odzywają się do Ciebie rekruterzy, bo jednak nie jesteś jeszcze wystarczająco dobry, czy doświadczony. Nie chwalą Cię za Twoje osiągnięcia w pracy, bo tak naprawdę niczego szczególnego nie zrobiłeś, inni są dużo lepsi.

Niska samoocena działa, niestety, destrukcyjnie. Ileś okazji odpuścisz, ileś szans nawet nie zauważysz. Trudniej będzie Ci pokazać siebie w korzystnym świetle. Może się zdarzyć, że będziesz miał poczucie, że utknąłeś w miejscu i nie wiesz, jak się z tego wyrwać.

Samoocena jest niezwykle ważna w tym, co faktycznie robimy, w stosunku do tego, co chcielibyśmy osiągnąć. Wiąże się ze świadomością samego siebie, wiarą w swoje umiejętności, z poczuciem własnej wartości oraz z pewnością siebie (rozumianą pozytywnie – nie mylić z butą). Wszystkie te cechy warto w sobie porządnie wypracować – będą procentować w życiu zawodowym oraz osobistym.

Pracując z managerami nad rozwojem miękkich kompetencji dość często wśród nich skupiamy się nad budowaniem pewności siebie, poczucia własnej wartości. Człowiek świadomy siebie zyskuje możliwość wyboru i wpływu na swoje życie.

, , , , , , , , ,