12 lutego 2020 beata

„OPPORTUNITY” – PERSPEKTYWA SPOJRZENIA [z cyklu: Kariera dla Managera]

 

To angielskie słowo zawiera w sobie szerokie, bardzo ważne dla kariery managera znaczenie. Brak umiejętności patrzenia z perspektywy „opportunity” może utrudnić Ci rozwój jako lidera, zarówno w zakresie kompetencji, jak i awansu.

O co chodzi? Już synonimy dają pewne wyjaśnienie: lucky chance, right set of circumstances, favorable moment, new lease on life. Jednak nie chodzi tu o tzw. łut szczęścia.

To umiejętność korzystania z nadarzających się okazji oraz dostrzegania korzystnych okoliczności w zmieniającym się otoczeniu. Niezależnie od tego, jakie zmiany zachodzą, dobre czy złe, pożądane czy niechciane.

W naszym społeczeństwie funkcjonuje podejście: „Ten to ma szczęście”. Zawiera w sobie znaczenie, że ktoś osiągnął coś zupełnie przypadkiem, bez wysiłku, w łatwy sposób. Natomiast w większości przypadków to, co widzimy u kogoś, jako taki właśnie efekt, jest wynikiem jego aktywnego działania i starań.

Załóżmy, że chcesz zrobić karierę, ale uważasz że nikt nie dostrzega Twoich zalet, jaki jesteś dobry w tym co robisz, że masz predyspozycje. Jakie masz szanse na realizację Twoich planów? Możesz dalej czekać, co przyniesie los. Natomiast zamiast czekania, aż ktoś zauważy Twoje zalety, bardziej skuteczną metodą będzie wzięcie swojego życia w swoje ręce.

W podejściu z perspektywy okazji i możliwości nie chodzi o bierne czekanie, tylko o Twoją aktywność.

Patrz na każdą sytuację od strony pozytywnej – co możesz z niej dla siebie wyciągnąć, jakie wnioski, czego Cię ona uczy, jakie możliwości teraz się przed Tobą otwierają. Naucz się dostrzegać szanse nawet w sytuacjach z pozoru nie mających nic wspólnego z Twoją karierą. Buduj na tej podstawie swoje działania przybliżające Cię do realizacji Twoich planów.

Taka postawa przyciąga „opportunity”. Wówczas okazuje się, że na Twojej drodze zaczynają pojawiać się różnego rodzaju okazje sprzyjające Twoim zamierzeniom.

Przyjrzyj się polskim odpowiednikom „opportunity” oraz temu, jaki silny, pozytywny ładunek w sobie zawierają:

  • Okazja
  • Sposobność
  • Szansa
  • Możliwość
  • Sprzyjająca okoliczność
  • Perspektywa
  • Opcja
  • Stwarzanie szans

Umiejętności korzystania z nadarzających się okazji można się nauczyć. Dzięki temu możesz stać się swoim największym sprzymierzeńcem na drodze rozwoju swojej kariery, czy realizacji swoich planów. Zachęcam Cię do tego, bo warto, bo to Ty masz wpływ na to, jak będzie wyglądało Twoje życie. Znam to z własnego doświadczenia.

, , , , , , , ,