11 grudnia 2019 beata

ODPOWIEDZIALNOŚĆ NA GIGANCIE [z cyklu: Dobry Manager]

 

Gigant, czyli ucieczka. Tak, chodzi o ucieczkę od odpowiedzialności.

Rola managera to nie kwestia przetrwania bez uszczerbku, czy strat. Nie chodzi o skupianie się na tym, aby uniknąć konsekwencji, skutków. Skuteczny manager, to nie taki który stara się przerzucić odpowiedzialność na innych ludzi, na inne obszary.

Skuteczny manager, to taki który chce znaleźć najlepsze rozwiązanie i ma podejście biznesowe.

Unikanie odpowiedzialności często prowadzi do skupiania się na tym, w jaki sposób odsunąć ją od siebie. Stąd już bardzo blisko do manipulacji.

W funkcję managera wpisana jest odpowiedzialność. Trudne tematy, problemy, wyzwania zawsze będą się pojawiać.

Możesz do nich podejść profesjonalnie i szukać najlepszych dla firmy rozwiązań. Taka postawa jest silnie rozwijająca, choć często wiąże się z koniecznością włożenia wysiłku. I to całkiem sporego.

Możesz do problemów podejść w taki sposób, żeby nie musieć się nimi zajmować, żeby inni się nimi zajmowali. Tylko wówczas może pojawić się (całkiem racjonalne) pytanie: to po co Ty tu jesteś?

Patrząc perspektywicznie – dla managera osobiście, dla firmy – korzystniejsze jest podejście skoncentrowane na rozwiązaniu.

Lepiej być odważnym i nie bać się wzięcia na siebie odpowiedzialności. To świetna okazja do budowania swojego doświadczenia, wiedzy i w efekcie wartości. To również uczy patrzenia z szerszej perspektywy, uwzględniania przyczyn i skutków. Unikanie odpowiedzialności prowadzi do biznesowej krótkowzroczności.

, , , , , , , , , , ,