4 grudnia 2019 beata

KLUCZ DO CELU [z cyklu: Dobry Manager]

 

Masz cel, masz plan jak do niego dojść. A czy wiesz, w jaki sposób ten plan zrealizujesz?

Po pierwsze – wiele osób pozostaje na etapie tworzenia planu. Często wiąże się to z tym, że po prostu bardziej lubią proces tworzenia, kreacji niż egzekucji.

Ale nie na tym chcę się tutaj skupić.

Po drugie – współpraca i pozyskiwanie dzięki niej sprzymierzeńców.

Plan realizacji Twoich celów jest jak podróż. W tej podróży do celu, podobnie jak bohaterowie wielu baśni, spotkasz przeszkody i wrogów.  Sprzymierzeńcy są po to, aby pomóc Ci przezwyciężyć trudności. Jak ich zdobyć? Kluczem do tego jest współpraca, a w zasadzie nastawienie na współpracę. To nie oznacza braku asertywności. Można przy tym, a nawet trzeba być asertywnym.

Oczywiście jest wiele różnych aspektów mających wpływ na osiąganie celów. Współpraca jest jednym z kluczowych elementów.

Przyglądając się temu z drugiej strony – brak współpracy prowadzi do sytuacji, w której możesz nie mieć wsparcia dla swoich planów, bo nie będzie nikogo, kto stanie po Twojej stronie.

Postawa nastawiona na konflikt nie zbuduje relacji. Może poczujesz nawet chwilową satysfakcję płynącą z przekonania, że to Ty masz rację. Tylko co z tego, jeśli w ten sposób sam sobie utrudnisz drogę do osiągnięcia celów.

Istotna jest świadoma umiejętność wejścia w tryb współpracy.

Sprawdź, jaka jest zazwyczaj Twoja pierwsza reakcja: niezgadzanie się z poglądami innych, szukanie winnych wokół siebie, czy próba zrozumienia stanowiska innych i szukanie rozwiązań. W pierwszym przypadku warto popracować nad postawą. W drugim praktycznie masz klucz do celu w ręku.

W ramach podsumowania – odpowiedz sobie na pytanie: Co się stanie gdy zabraknie współpracy?

, , , , , , , , ,